Pilot vs. Operator drona – Jakie są różnice?

14.09.2023

Często otrzymujemy od Was pytanie jaka jest różnica między Pilotem a Operatorem drona. „Pilot ” i „operator” to terminy, które często są używane zamiennie, ale mają nieco różne znaczenie w kontekście dronów. Poniżej wyjaśniamy Wam na czym polega różnica.

Operator systemu bezzałogowego statku powietrznego (w skrócie Operator SBSP) jest to osoba fizyczna lub prawna, która eksploatuje lub zamierza eksploatować drona. Przykładowo, może to być właściciel drona, osoba lub instytucja, która nim rozporządza, ale niekoniecznie lata. Operator może zatrudniać pilotów dronów do konkretnych misji lub projektów. Operator SBSP odpowiada również za rejestrację drona, jego ubezpieczenie, uzyskiwanie wymaganych pozwoleń oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa związanych z lotami dronów.

Pilot bezzałogowego statku powietrznego (w skrócie Pilot BSP) to osoba fizyczna odpowiedzialna za bezpieczne wykonanie lotu poprzez ręczne sterowanie misją (w przypadku lotu automatycznego), monitorowanie kursu wraz z utrzymywaniem możliwości interwencji i zmiany kursu przez cały ten czas. Należy pamiętać, że minimalny wiek pilota wynosi 16 lat.

Podsumowując: operatorem drona można nazwać osobę fizyczną lub prawną wykonującą loty BSP, która zajmuje się całym jego systemem i nadzorem. Pilotem drona jest natomiast osoba, która wykonuje lot BSP w czasie rzeczywistym. Operator drona może, ale nie musi być jego pilotem, tak jak pilot nie musi być operatorem drona z którego korzysta.

Chcesz uzyskać licencję pilota drona? Kliknij tutaj i sprawdź ofertę Ośrodka Szkoleniowego NaviGate.