Komunikat PAŻP: Awaria systemu PANSA UTM

07.08.2023

Od kilku dni piloci bezzałogowych statków powietrznych mają problem ze zgłaszaniem zamiaru prowadzenia przez siebie operacji lotniczej. Zgłaszanie lotów, zgodnie z wytycznymi Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz zasadami wykonywania lotów publikowanymi przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej jest obowiązkowe dla pilotów BSP. Zgłoszenie lotu w Polskiej Przestrzeni Powietrznej odbywa się przez unikatowy na skalę Światową system Pansa UTM oraz bardzo wygodną aplikację DroneRadar. Niestety od kilku dni użytkownicy tego systemu nie mają możliwości używania jej. Jak czytamy na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ten jak dotąd świetnie działający system, uległ awarii.

Co zrobić, gdy nie działa system Pansa UTM i aplikacja DroneRadar?

Jak w związku z tym powinniśmy postępować przy zgłaszaniu lotów i uzyskiwaniu zgód na loty BVLOS lub w przestrzeniach wymagających zgody? Wracamy do „tradycyjnych” metod powiadamiania PAŻPu: w formie email lub telefonicznie.

Cała procedura została dokładnie opisana na stronie PAŻP i należy ją stosować do chwili usunięcia awarii systemu. Znajdziesz ją tutaj.