Średnio zaawansowany
2 dni
1 800.00 zł
Grzegorz Durło
Piotr Królikowski
Drony w archeologii. Szkolenie w trybie zdalnym
Ogromy postęp związany z rozwojem bezzałogowych statków powietrznych (dronów) jaki nastąpił w ciągu kilku ostatnich lat sprawił, że dostępność technologii, które jeszcze do niedawna były zastrzeżone tylko dla służb mundurowych stała się ogólnodostępna. Ceny dronów, powszechny do nich dostęp oraz łatwość obsługi sprawiły, że znajdują one coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach nauki oraz pracach komercyjnych. Jednym z takich obszarów jest archeologia.
Zastosowanie dronów otwiera zupełnie nowe możliwości pozyskiwania danych przestrzennych oraz dokumentacji stanowisk, otwierając kolejny rozdział dla archeologii nieinwazyjnej. Zmiana spojrzenia na wykopaliska z fragmentarycznej perspektywy na ziemi, na szerokie spojrzenie z lotu ptaka diametralnie zmienia świadomość sytuacyjną archeologa i otwiera nowe możliwości planowania i dokumentowania wykopalisk, a także odnajdywania stanowisk, które stają się widoczne dopiero z powietrza przy zastosowania odpowiednich metod teledetekcyjnych. Dodatkowo zastosowanie nowych technologii BSP znacznie przyspiesza pracę i redukuje jej koszty.
NaviGate jest autoryzowanym dystrybutorem i złotym partnerem "Gold Partner" DJI Enterprise. Nasi kursanci uczą się na najlepszych i najnowszych bezzałogowych statkach powietrznych tej marki.
Praktyczne szkolenie dla archeologów
Szkolenie „Zastosowanie dronów w archeologii” ma na celu przekazanie kursantowi informacji o możliwości zastosowania bezzałogowych statków powietrznych w tej dziedzinie nauki – od podstawowych zdjęć i dokumentacji stanowiska wykonywanej z powietrza, przez tworzenie bardzo szczegółowych ortofotomap oraz modeli 3D obiektów, do stosowania technik BSP do odnajdywania nowych stanowisk archeologicznych. Szkolenie prowadzone jest w formie zdalnej za pomocą platformy wideokonferencyjnej i ma charakter warsztatowy. Szczególny nacisk kładziony jest na zdobycie przez kursanta wiedzy i umiejętności niezbędnej do wykorzystania BSP w jego codziennej pracy, zarówno naukowej jak i komercyjnej.
Sylwetka absolwenta szkolenia „Zastosowanie dronów w archeologii”:
- nabycie wiedzy ogólnej na temat możliwości wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w pracach archeologicznych
- nabycie podstawowych umiejętności przetworzenia danych pozyskanych przy pomocy BSP w tym m.in. generowania numerycznego modelu terenu (NMT), numerycznego modelu pokrycia terenu (NMPT), ortofotomapy i modeli 3D
- zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu przetwarzania i edycji pozyskanych danych
w Systemach Informacji Geograficznej (GIS).
Co zawiera cena?
- 2 dni szkolenia (w trybie zdalnym)
- skrypt / podręcznik ćwiczeń w formie papierowej (wysyłka kurierem)
- pomoc zdalna wykwalifikowanego instruktora
- certyfikat ukończenia szkolenia.